
Whistleblowing - ochrana oznamovatelů
Oznámení ve smyslu zákona č. 171/2023. Sb., o ochraně oznamovatelů, a Pravidel oznamování protiprávních jednání, vyřizování oznámení a ochrany chráněných osob lze podat buďto vnitřním oznamovacím kanálem k rukám příslušné osoby nebo vnějším oznamovacím kanálem Ministerstvu spravedlnosti, a to na webových stránkách https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/
Oznámení k rukám příslušné osoby lze učinit kterýmkoli z těchto způsobů:
- zprávou elektronické pošty zaslanou na adresu elektronické pošty whistleblowing@bois.cz
- osobně na žádost oznamovatele po dohodě s příslušnou osobou v určený čas, nejpozději však do 14 dní ode dne kontaktování příslušné osoby. O podání se učiní písemný zápis, příp. se souhlasem oznamovatele hlasový záznam, jímž se rozumí zvuková nahrávka nebo záznam, který věrně zachycuje podstatu ústního oznámení.
Příslušná osoba umožní oznamovateli, aby se k záznamu nebo přepisu zvukové nahrávky, byl-li pořízen, vyjádřil; vyjádření oznamovatele se k záznamu nebo přepisu přiloží.
Informace o totožnosti oznamovatele a též i osoby, která poskytla pomoc při zjišťování informací, které jsou obsahem oznámení, nebo osoba blízká k oznamovateli (a dále dle § 4 odst. 2 zákona, jen jako „spřízněná osoba“), je možné poskytnout jen s jejich písemným souhlasem, ledaže je příslušná osoba povinna tyto informace poskytnout příslušným orgánům veřejné moci podle jiných právních předpisů, o čemž vždy předem oznamovateli a spřízněnou osobu vyrozumí. Oznamovateli i osobě spřízněné přísluší ochrana před jakýmkoliv odvetným opatřením ze strany společnosti. Tato ochrana však nepřísluší v případě vědomě nepravdivého oznámení.